Medievirksomheden Mr. East

Medievirksomheden Mr. East er specialiseret i Øst- og Centraleuropa, Balkan, Kaukasus og Centralasien. Vi er i besiddelse af den nødvendige ekspertise, hvis du ønsker at blive klogere på et land eller region i vores dækningsområde. Vi har kontakter og samarbejdspartnere i alle lande i vores dækningsområde. Det gør vores kurser unikke i det danske kursusudbud.

Medievirksomheden Mr. East er stiftet af tjekkisk-fødte freelancejournalist Ota Tiefenböck, som dækker Øst og Centraleuropa for de fleste danske og enkelte norske medier, koordinator for et SCOOP projekt for undersøgende journalistik i Centralasien og stringer for Tjekkiets Radio i Danmark.

Medievirksomheden Mr. Easts aktiviteter består udover kurser for Mediernes Efteruddannelse og journalistiske kurser generelt også af et nyhedswebsite om Øst- og Centraleuropa m.m. (www.mreast.dk), et forlag, en foredragsvirksomhed samt af arrangering af studierejser.

Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
(Baseret på 88 evalueringer)

Kommende kurser

Ukraine og Georgien på vej til NATO: En reel mulighed eller en illusion?

Efterår 2022

Ukraine har ret til at vælge den alliance, landet ønsker medlemskab af, sagde NATOs generalsekretær i svar til Ruslands krav om, at Ukraine ikke må blive medlem af NATO. Kort efter indvaderede Rusland Ukraine. Hvor realistisk er det, at Ukraine og Georgien kan blive medlem af NATO Læs mere »

Startdato:
Udbyder:
Sted:
Kijev - Ukraine
ME plus:
ME
Dage:
6 dage
Pris:
18.000 kr. | PU-støtte: 11.700 kr.