Storytelling i Motion Graphics

Startdato:
Udbyder:
Sted:
1711 København K
Dage:
3 dage
Pris:
12.400 kr. + moms | PU-støtte: 3.900 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
★★★★★
★★★★★
(Baseret på 6 evalueringer)
Forår 2026

“Storytelling i Motion Graphics” er en enestående mulighed for at styrke din værktøjskasse i at fortælle fængende visuelle historier. Kurset giver dig en dyb forståelse af filmmediet og de teknikker, som store filmskabere bruger til at formidle historier visuelt. Du lærer at omsætte virkemidler som farver, former, positioner og bevægelser til selv de korteste formater af visuel historiefortælling. Med underviserens baggrund som filminstruktør og visual story-konsulent i Hollywood får du en unik indsigt i en verden af visuel historiefortælling, der vil ændre din opfattelse af film og dine egne projekter fremover.

Du lærer

  • At mestre kunsten at fortælle historier gennem visuelle elementer som farver, former, positioner og bevægelser.

  • At skabe en solid rød tråd i dine projekter, der fastholder seernes opmærksomhed.

  • At finde og identificere dine personlige kernekompetencer inden for narrativ fortælling.

  • At sikre, at selv komplekse animationer og film understøtter en stærk narrativ storyline.

  • At være kreativ på kommando og anvende teknikker, der løfter dine projekter til et nyt niveau.

Udbytte

Efter kurset vil du have en dybere forståelse for visuel historiefortælling og kunne anvende denne viden til at skabe projekter, der ikke blot skiller sig ud, men også efterlader et varigt indtryk på dine seere.

Undervisningsform

Kurset kombinerer teoretiske oplæg med praktiske øvelser, hvor du anvender de lærte teknikker i dine egne projekter. Fokus er på at sammensætte alle elementer med præcision, så din historie fortælles med intention og effekt.

Målgruppe

Kurset er rettet mod motion designere, grafikere og andre, der arbejder med visuelle medier, og som ønsker at forbedre deres evne til at fortælle historier gennem deres arbejde.

Relevans for målgruppen og aktualitet

I en tid, hvor korte og visuelt stærke formater dominerer på sociale medier og i digital kommunikation, er storytelling blevet en afgørende kompetence for designere og kreative fagfolk. Dette kursus imødekommer behovet for at skabe indhold, der ikke blot fanger opmærksomheden, men også formidler klare, engagerende historier.

Din underviser

Dennis Dalmark er filminstruktør og motion designer med mange års erfaring fra både reklamefilm, musikvideoer og internationale produktioner. Han har arbejdet som visual story-konsulent i Hollywood og er specialiseret i at omsætte komplekse idéer til visuelle fortællinger, der engagerer og fastholder publikum. Hans undervisning kombinerer teknisk kunnen med en stærk forståelse for dramaturgi og historiefortælling, hvilket gør ham til en inspirerende og praktisk orienteret underviser.

Udstyr

  • Medbring en computer (Mac eller PC) med Adobe After Effects installeret.

  • Sørg for opdateret software og tilstrækkelig lagerplads.

  • Husk oplader, hovedtelefoner og evt. ekstern mus/pen til arbejdet.

Praktisk

Kursusprisen inkluderer kaffe/te og vand i løbet af dagen. Husk at medbringe madpakken til frokost.

Undervisere

Dennis B. Dalmark

Dennis B. Dalmark, har i mere end 25 år har arbejdet med film, TV og Motion Design. Dennis er uddannet filminstruktør på The American Film Institute i Los Angeles og har en Master i Fine Arts. Han har arbejdet i Hollywood som Story Consultant hos flere store studier. Nu har han eget produktionsselskab, hvor han både er instruktør og laver VFX , animationer og motion design i fiktionsfilm, kortfilm, dokumentarer og reklamefilm.

Mere om dette kursus