Efterforskning med OSINT

Startdato:
Udbyder:
Sted:
1711 København V
Dage:
5 dage
Pris:
19.500 kr. + moms | PU-støtte: 4.500 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
(Baseret på 2 evalueringer)
Forår 2026

Bliv ekspert i digital research og efterforskning med OSINT

Lær at identificere og analysere relevante spor på tværs af internettet, sociale medier og mindre synlige digitale miljøer – med fokus på sikker, effektiv og etisk informationsindsamling.

Dette kursus giver en komplet introduktion til open-source intelligence (OSINT) og tager deltagerne med hele vejen fra grundlæggende online research til avancerede efterforskningsteknikker.

Du opnår praktiske færdigheder i at forfine søgninger, analysere digitalt indhold og finde information på tværs af sociale medier, online fællesskaber, kryptovalutaer og det mørke net (dark web).

Med fokus på hands-on læring klæder kurset dig på til at anvende OSINT sikkert, effektivt og ansvarligt i virkelige situationer.

Du lærer at gennemføre strukturerede undersøgelser, navigere i både mainstream og mindre synlige digitale miljøer – og får indsigt i de juridiske, etiske og sikkerhedsmæssige hensyn, der er afgørende for professionel praksis.

Hvad får du ud af kurset?

Kurset er perfekt til journalister, researchere og mediefolk, som ønsker at løfte deres digitale research til et professionelt niveau.

Du lærer blandt andet at:

  • gennemføre strukturerede OSINT-undersøgelser af personer, organisationer og geografiske områder
  • anvende avancerede søgestrategier og opbygge komplekse søgestrenge for at finde målrettet information
  • researche sikkert og etisk med forståelse for juridiske, sikkerhedsmæssige og menneskelige hensyn
  • analysere digitalt medieindhold ved hjælp af professionelle OSINT-værktøjer og metoder
  • navigere trygt på både mainstream platforme, alternative online fællesskaber og skjulte digitale miljøer

Praktisk undervisning med realistiske cases

Du får intensiv træning gennem realistiske opgaver og hands-on øvelser baseret på rigtige efterforskningscases. Du lærer at anvende OSINT-metoderne etisk og effektivt direkte i dit journalistiske arbejde.

Hvem er kurset for?

Læs den fulde kursusbeskrivelse og få alle praktiske detaljer på Munintels hjemmeside om OSINT-kurset.

Kurset kræver ingen tekniske forkundskaber og er relevant for alle journalister, researchere, redaktører og medieprofessionelle, som ønsker at styrke deres evne til digital efterforskning og kildekritik.

Hvorfor vælge Munintels OSINT-kursus?

Hos Munintel undervises du af eksperter med erfaring fra politi og efterretningstjeneste. Vores tilgang sikrer dig adgang til autentiske efterforskningsmetoder, der er direkte anvendelige i journalistik og mediearbejde.

Giv dig selv et afgørende forspring med digitale værktøjer og færdigheder, som gør dig i stand til at levere dybdegående og troværdige historier.

Praktisk information:

  • Undervisning foregår på engelsk.
  • Medbring egen computer (med mulighed for at installere browser-udvidelser).
  • Fem dages undervisning inkl. frokost, kaffe, te og vand.
  • Du får udleveret en telefon til låns under kurset.

Afmelding: Senest 4 uger før kursusstart.

Tilmelding: Hvis du ikke opfylder kriterierne for støtte fra Pressens Uddannelsesfond, kan du tilmelde dig direkte via Munintels hjemmeside.

Aflysning af kursus: Vi bestræber os altid på at afholde vores kurser som planlagt. Vi forbeholder os dog ret til at aflyse et kursus, hvis underviseren bliver syg, eller der er for få tilmeldinger til kurset. Skulle det ske, at vi bliver nødt til at aflyse kurset, sørger vi naturligvis for at hjælpe dig med at finde en ny kursusdato, der passer ind i din kalender, eller at refundere kursusprisen.

Undervisere

Alex Ross

Alex kommer med solid erfaring fra sin tid hos det britiske forsvarsministerium, hvor han arbejdede som specialist og senioranalytiker inden for open source-efterforskning.
Han har været involveret i antiterror-operationer og har arbejdet i analytiske og undervisende roller i Mellemøsten, i samarbejde med flere internationale partnere.
 
Alex har en stærk interesse for innovation, og han er altid på udkig efter nye teknologier, der kan styrke efterforskningsmetoder, samtidig med at undervisningen hele tiden gøres relevant og konkret.

Tony Martinez

Tony har en baggrund som efterforsker i National Crime Agency’s National Cyber Crime Unit, hvor han arbejdede med nogle af de mest komplekse sager inden for cyberkriminalitet. Han har opbygget omfattende erfaring med digitale efterforskninger og specialiserede teknikker til at afdække skjulte aktiviteter på både det åbne internet og dark web.

Han har undervist i avanceret OSINT og cyberefterforskning globalt og har trænet politistyrker og efterretningsenheder i en lang række lande, herunder flere gange i Danmark. Tony har desuden spillet en central rolle i at opbygge kapacitet og udvikle metoder til digitale efterforskninger i flere nationer.

Ud over at undervise arbejder Tony stadig aktivt med OSINT og dark web-efterforskning for store, internationale virksomheder. Hans evne til at kombinere operationel erfaring med undervisning sikrer, at kursisterne får en praktisk og realistisk tilgang til digital research, sikkerhed og avancerede efterforskningsmetoder.

Mere om dette kursus