Boost dit video med AI: Effektivisér din post-produktion

Startdato:
Udbyder:
Sted:
2400 København NV
Dage:
2 dage
Pris:
8.100 kr. + moms | PU-støtte: 2.600 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
★★★★★
★★★★★
(Baseret på 6 evalueringer)
Forår 2025

Boost dit video med AI: Effektivisér din post-produktion

Dette 2-dages kursus er designet til klippere,  journalister, content creaters og andre, der arbejder med videoproduktion, og som ønsker at optimere og effektivisere deres workflow i postproduktionen ved hjælp af AI-teknologi.

Kurset er en praktisk workshop i hvordan du kan bruge AI teknologier i Adobe Premiere Pro, CharGPT og andre AI-programmer til at udføre nogle af de tidskrævende og omstændige opgaver i postproduktionen af din video.

Med dig hjem får du konkrete metoder og hacks til hvordan AI værktøjer kan hjælpe dig med at løse opgaver i postproduktionen som fx sortering og transskribering af råmateriale redigering – fra tekst til klip, generering af musik, speak, lydmix, tekster og SoMe versionering.

På kurset lærer du:

  • Sortering af råmateriale, herunder:
  • Transskribering af interview
  • Sparring på klippemanus og posttilrettelæggelse’
  • Identificering af B-roles
  • Redigering af interview med AI, herunder:
  • Premiere Pros nyeste AI tekst til klip
  • Generering af musik og speak med AI teknologier som fx Elevenlabs, Syntesia og Suno
  • Audiomix med forskellige AI teknologier
  • Sprogversionering og undertekster
  • SoMe versionering
  • Photoshop og Fireflys AI teknologier til grafik
  • Ai colorgrading (Color checker?)

Målgruppe:

Kurset er målrettet journalister og andre professionelle inden for videoproduktion, der ønsker at integrere AI i deres arbejde. Det er ideelt for dem, der arbejder med journalistik, kommunikation, formidling, redigering, marketing og sociale medier.

Udbytte:

Når kurset er afsluttet, vil du kunne integrere AI-teknologier i din post-produktion og optimere dit workflow og effektivitet betydeligt. Du får bl.a:

  • Bedre overblik over hvilke aktuelle AI teknologier er relevante og faktisk tidsbesparrende til at optimere dit workflow.
  • Praktisk erfaring med AI-værktøjer gennem alle post-produktionens faser og arbejdsopgaver.
  • Konkrete AI metoder og hacks til at effektivisere din videoproduktion.
  • Inspiration til hvordan du arbejder videre med selv at udforske og anvende AI teknologier inden for produktion af levende billeder.

Undervisningsform:

Kurset er en praktisk workshop, hvor du arbejder i for-produceret materiale (udleveres) på egen computer med at anvende AI til løsning af forskellige opgaver i post-produktionen af en video. Undervejs får du sparring og feedback af underviser og med-kursister.

Undervisningen er tilrettelagt efter at du medbringer egen computer med relevant software installeret samt gyldige licenser hertil.

Forudsætninger:

Deltagerne bør have grundlæggende erfaring med post/videoproduktion.

Udstyr:

Kursister arbejder på eget udstyr. Medbring derfor din egen computer med relevant software installeret samt gyldige licenser.
Du skal bruge følgende:

  • Adobes programmer: Premiere Pro, Photoshop og Firefly
  • ChatGPT4.o: (ca. $20 per måned)
  • Leonardo AI (tilsvarende til Midjouney)
  • Elevenlabs, Runway og Suno

Prisen for kurset inkluderer frokost samt kaffe, te og vand i løbet af kursusdagene.

Undervisere

Wiebe van der Vliet

Wiebe er en all round film og tv editor, som har 25+ år på banen i filmbranchen. Han er uddannet på den Nederlandske Film og TV Academy har tilrettelagt, klippet, gradet og mixet alt fra low budget ’enemands-hær’ produktioner til store internationale spillefilm i Grønland, USA, England, Tyskland, Belgien og Italien. Projekter som Wiebe har arbejdet på er blevet vist over hele verden og har vundet blandt andet de prestigiøse priser som Milia d’Or i Cannes og den Amerikanske Academy Award for bedste udenlandske film.

Han er en af de få Apple Certified Trainers i Danmark og har blandt andet undervist på Københavns Tekniske Skole (NEXT), KUA, Web Video Academy og Journalist Højskolen.

Som post produktions konsulent har han arbejdet for Kastrup Lufthavn, Cowi, TV-Glad, Metronome, Nordea og mange flere.

Mere om dette kursus