AI Manager – navigér sikkert på tværs af de populære AI-værktøjer

Startdato:
Udbyder:
Sted:
8230 Åbyhøj
ME plus:
ME
Dage:
2 dage
Pris:
8.995 kr. + moms | PU-støtte: 2.600 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
(Baseret på 50 evalueringer)
Efterår 2025

Kurset i AI Manager er for dig, der gerne vil lære at anvende kunstig intelligens i dit arbejde og kunne navigere sikkert på tværs af de mest populære AI-værktøjer. Efter kurset er du i stand til at bruge AI til at optimere og effektivisere både dine egne, teamets og virksomhedens arbejdsprocesser.

Med et kursus i AI Manager får du den nyeste viden om de førende AI-værktøjer ChatGPT og Midjourney samt masser af praktisk erfaring, så du efterfølgende selv kan arbejde med værktøjerne. Du lærer at implementere din egen skrivestil og at forsyne robotterne med dine egne instruktioner, så du får et mere virkelighedsnært output. Ved at udvikle dine egne GPT’er kommer robotten til at kende dig og levere mere brugbare resultater.

I det kreative hjørne kommer du til at udforske de utallige muligheder inden for Generative AI, fx at skabe billeder og grafiske designs med Midjourney. Efter kurset er du klædt på til at lede AI-initiativer og ved, hvordan du ved hjælp af AI-værktøjer kan skabe brugbare resultater og effektivisere processer – både i din egen stilling og i virksomheden.

Det kan du forvente af dit AI Manager kursus

  • Få praktisk erfaring med de populære AI-værktøjer, så du kan integrere dem i dine arbejdsopgaver
  • Opnå brugbare resultater, når du lærer at prompte på den helt rigtige måde med dine egne data
  • Byg avancerede modeller i ChatGPT på baggrund af netop dine instruktioner
  • Skab billeder med Generative AI og få praktisk erfaring med det populære Midjourney
  • Få styr på de essentielle juridiske aspekter inden for datasikkerhed og GDPR
  • Navigér sikkert mellem de førende AI-værktøjer ChatGPT, Midjourney, Google Gemini og Microsoft Copilot

Det siger vores tidligere deltagere om AI Manager kurset

Hvem henvender kurset sig til?

AI Manager kurset er på et grundlæggende niveau. Det er derfor ikke et krav, at du har forudgående kendskab til eller praktisk erfaring med kunstig intelligens for at kunne deltage.

Kurset henvender sig til alle, der ønsker at anvende og implementere AI i arbejdsprocesser og konkrete opgaver. Det kan fx være journalister, redaktører, redaktionssekretærer, redaktionsledere, presse- og kommunikationsmedarbejdere og rådgivere, der ønsker at blive i stand til at arbejde selvstændigt med AI-værktøjer som ChatGPT, Midjourney og Microsoft Copilot.

På hvert kursus tager vi udgangspunkt i de enkelte deltageres behov. Med kun maks. 5 deltagere på hvert hold tager vi højde for mulige niveauforskelle, så undervisningen giver bedst mening for alle.

Gode grunde til at vælge Kursusfabrikken

  • Hos Kursusfabrikken har vi altid helt små hold med maks. 5 deltagere. Det betyder, at der er god tid til den enkelte
  • Din underviser kontakter dig op til kurset for så vidt muligt at tilpasse undervisningen efter dine ønsker og behov
  • Vores kurser er praksisnære med mange øvelser undervejs, og du får derfor masser af hands on-erfaring med de forskellige værktøjer og programmer
  • Vi stiller computere og relevante licenser/programmer til rådighed. Du må naturligvis også gerne medbringe din egen computer
  • Prisen inkluderer kursusbevis samt relevant kursusmateriale, som du får tilsendt efter kurset

Praktiske informationer

  • Der er fuld forplejning på kurset, bestående af let morgenmad, frokostbuffet, kolde drikkevarer, kaffe/te og eftermiddagssødt
  • Undervisningen foregår fra kl. 9.00-15.30
  • Der er gratis parkering på alle vores lokationer. Du skal blot registrere din nummerplade ved ankomst
  • Vi sender relevant information til dig forud for kurset, og vores administration sidder altid klar til at hjælpe ved tvivl eller spørgsmål på tlf. 61 66 76 28
  • Du kan læse vores salgsbetingelser og afbestillingspolitik her

Er I 3 eller flere fra samme virksomhed, der gerne vil på kursus sammen? 

Så laver vi med glæde et skræddersyet kursus til jer! Vi har stor erfaring med afholdelse af kursusforløb, der er tilpasset den enkelte virksomhed, og vores dygtige undervisere sørger for at tilrettelægge indholdet, så I får præcis det udbytte, I har brug for.

Dato, tid og sted kan tilpasses efter jeres ønsker og behov. Kontakt os og hør nærmere – helt uforpligtende.

Undervisere

Anders – specialist i generative AI, ChatGPT og Midjourney

Anders har stor erfaring med Generative AI og AI-værktøjer som ChatGPT og Midjourney samt en baggrund i kommunikation og marketing. Han fokuserer på at styre ChatGPT og AI robotterne med gode inputs og data for at forbedre processen og det endelige resultat. Som underviser på vores AI kurser møder Anders kursisterne i øjenhøjde og lægger stor vægt på at give dem værdifuld viden med hjem.

Simon – ChatGPT og AI ekspert

Simon er ansat hos Kursusfabrikken og underviser bl.a. på AI Manager og ChatGPT kurser. Simon har stor erfaring indenfor AI og kunstig intelligens og formidler gerne sine mange erfaringer og gode råd videre i undervisningen. Som underviser er Simons primære fokus på at hjælpe sine kursister til større viden og tryghed ved at begive sig ud i arbejdet med AI.

Mere om dette kursus