
Få styr på værktøjskassen: Professionel brug af AI
De fleste har prøvet det: et svar der lød overbevisende, men var forkert. Eller en kollega der svæger ved AI, mens du stadig er i tvivl om, hvad du egentlig må dele med modellerne. Det kursus her løser begge problemer på én gang. Du får ikke bare fingerfærdighed med knapperne – du forstår mekanikken bag teknologien godt nok til at tage styring over den.
Det er kurset for dig, der:
- bruger AI i det små eller slet ikke er kommet i gang endnu
- har fået svingende kvalitet og ikke ved hvorfor
- er usikker på, hvad du må dele med AI-modellerne ifht. GDPR og datasikkerhed
- arbejder på en arbejdsplads der bruger Copilot, ChatGPT, Gemini – eller noget helt fjerde
Det lærer du:
Du lærer, hvordan store sprogmodeller faktisk “tænker” – og dermed hvornår de er geniale sparringspartnere, og hvornår de hallucinerer. Du arbejder praktisk med ChatGPT, Microsoft Copilot, Google Gemini og Perplexity side om side, så du selv kan mærke lighederne og forskellene.
Du lærer at bygge dine egne AI-assistenter – GPT’er, Agenter eller Gems – der kan automatisere faste opgaver, og du lærer at uploade egne dokumenter sikkert, så modellen arbejder i din kontekst.
Kurset klæder dig desuden på til at håndtere de juridiske og etiske gråzoner. Vi gennemgår hovedtrækkene i EU’s AI Forordning og datasikkerhed og GDPR-reglerne, så du ved præcis, hvad du må og ikke må dele med modellerne.
Om underviserne
Andreas Bjørn er uddannet informationsspecialist fra Københavns Universitet og arbejder som AI-rådgiver og underviser med fokus på, hvordan generativ AI kan bruges effektivt og meningsfuldt i hverdagen. Han har opkvalificeret medarbejdere fra 100+ virksomheder i brugen af AI og er kendt for sin praksisnære undervisning og metodiske tilgang, der gør det muligt at tage styring over AI-processen – også uden teknisk baggrund.
Andreas Skadhede er uddannet journalist fra Journalisthøjskolen og har arbejdet for bl.a. TV-Avisen, TV 2 NEWS og Teknologiens Mediehus. I mere end et årti har han også arbejdet som selvstændig PR-konsulent og har i de seneste fire år arbejdet intensivt med AI – bl.a. som AI-konsulent for en international virksomhed. AI er nu blevet en fast del af nærmest enhver arbejdsopgave og har ændret hele det daglige arbejdsflow.
Lokationer
Tag kurset i enten København, Odense eller Aarhus.
- København: Brobergsgade 2, 1415 Kbh K.
Underviser: Andreas Skadhede - Odense: Odin Havnepark, Lumbyvej 17 F, 5000 Odense C
Underviser: Andreas Bjørn eller Andreas Skadhede - Aarhus: Comwell, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus
Underviser: Andreas Bjørn
Praktiske informationer
- Alle kurser er med frokost, kaffe/te, kolde drikkevarer, snacks m.m.
- Du modtager en velkomstmail med relevant information forud for kurset.
- Du har mulighed for at få kursusbevis tilsendt efter kursets afholdelse.
- Du får seks måneders mailsupport efter kurset og får alle slides tilsendt.
- Du får desuden mulighed for 30 minutter 1:1-opfølgning telefonisk (eller via f.eks. Google Meet) efter kurset.
- Ring til kursusleder Andreas Bjørn på tlf. 60776093, hvis du har spørgsmål.
- Alle priser er ex. moms. Du kan se vores salgsbetingelser og afbestillingspolitik her.
Få jeres eget kursus med Promptly
Hvis I er flere fra samme virksomhed, der vil på kurset sammen, kan vi skræddersy et kursus til jer, som tager udgangspunkt i jeres ønsker og behov. Med et skræddersyet kursus får I desuden mulighed for, at vi kan afholde kurset hos jer.
Kontakt os og hør om mulighederne.
Relaterede kurser
Ønsker du at komme endnu videre med AI kan du fortsætte på vores kursus: AI Masterclass: Fra prompts til selvkørende agenter eller Visuel AI-produktion: Billeder & video.
Se alle kurser med Promptly, som du kan booke gennem Mediernes Efteruddannelse.
Se flere kurser om AI, billeder, video og kommunikation på Promptly.
