AFLYST: Undersøgende journalistik i den arabiske verden

Startdato:
Udbyder:
Sted:
Jordan
Dage:
6 dage
Pris:
21.900 kr. | PU-støtte: 11.700 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
(Baseret på 85 evalueringer)
Efterår 2022

Er du graverjournalist? Arbejder du med journalistik og reportager fra den arabiske verden og Mellemøsten? Har denne del af verden din særlige interesse? Så er Arab Reporters for Investigative Journalism (ARIJ) dem, du gerne vil kende.

Dette kursus tilbyder en unik mulighed for at få indgående viden og de kontakter, du ønsker og behøver for at være i front og fuldt opdateret om udviklingen i en kompliceret, eksplosiv region.

ARIJ holder sin kommende konference i Jordans hovedstad, Amman, i begyndelsen af december, foreningens første post-corona konference, der samtidig bliver den største nogensinde. Den støttes af en række organisationer verden over, deriblandt IMS, Sida, Deutsche Welle Akademie m.m.fl.

Flere end 400 af de bedste og kendteste journalister fra Libyen og Tunesien i vest over Palæstina, Syrien, Yemen, Saudi Arabien, Iran og Irak i øst mødes til udveksling af viden og styrkelse af netværk. Fra resten af verden deltager desuden eksperter, journalister, forskere etc. Mange af dem som oplægsholdere og debattører i de over 50 forskellige aktiviteter, der tilbydes under konferencen.

Konferencen foregår på engelsk eller tolkes til engelsk.

Deltagelse i konferencen tilbydes i et samarbejde mellem Foreningen for Undersøgende Journalistik (FUJ), Mediernes Efteruddannelse, Nordisk Journalistcenter og Jakob Rubin Kommunikation – Verdensviden. Kurset udbydes til journalister i hele Norden.

Op til konferencen præsenterer Daoud Kuttab konferenceprogrammet for de danske deltagere. Daoud Kuttab er medstifter af ARIJ og var foreningens generalsekretær 2006-2015. Desuden organiseres en række oplæg af Daoud Kuttab og andre ekspertforelæsere særligt for deltagerne på dette kursus om ‘Status i den palæstinensisk-israelske konflikt’ og ‘Jordan – politisk stabilitet i en eksplosiv region’ m.m. Endeligt program ligger ikke færdigt endnu.

ARIJ’s konference strækker sig over 3 dage og har som hovedtema ‘Defending Independant Media’. ARIJ har hidtil støttet over 600 dybdegående, journalistiske reportager i regionen, mange med store afsløringer og langtrækkende konsekvenser til følge. De nyeste ARIJ-støttede projekter præsenteres også på konferencen. Det endelige program for ARIJ’s konference ligger færdigt i oktober.

Der er under besøget mulighed for at besøge fortidsbyen Petra for egen regning.

Kursushonoraret dækker flyrejse fra en nordisk hovedstad, ophold på 4-stjernet hotel, konferencegebyr, al transport i Amman i f.m. konferencen, øvrige forelæsninger, de fleste måltider.

Tilmelding er bindende. Skulle du alligevel blive nødt til at aflyse din deltagelse, koster det frem til fem uger før kursusstart 1.000 kr. i administrationsgebyr + eventuelt betalte, ikke-refunderbare udgifter til f.eks. fly og/eller hotel. Der tages højde for force majeure.

Undervisere

Jakob Rubin

Jakob Rubin, journalist. Jyllands-Postens Latinamerika- og Caribien-korrespondent fra 1994 til 2003 med base i Brasilien. Efter 19 år på dagblade har Jakob Rubin siden 2013 drevet JAKOB RUBIN KOMMUNIKATION, der udfører redaktørroller, bogskrivning, kommunikationsstrategier og undervisningsprogrammer for bl.a. Mediernes Efteruddannelse. Forfatter til seks bøger; den seneste ’Det usynlige folk’ om Det Kgl. Teater (årets udgivelse i kategorien ‘drama’). Siden 2018 har han udført opgaver for bl.a. Constructive Institute (Aarhus Universitet), bl.a. et videreuddannelsesprogram for colombianske journalister i samarbejde med International Media Support (København) og Consejo de Redacción (Bogotá). Jakob Rubin har leveret internationale kurser til Mediernes Efteruddannelse siden 2012.

Daoud Kuttab

Daoud Kuttab, 67, er en af Jordans og Mellemøstens bedst kendte journalister, uddannet på bl.a. Princeton University i USA, hvor han har statsborgerskab. Hans journalistik har været en torn i øjet på mange af Mellemøstens magthavere i over 40 år og har kostet ham flere fængslinger, som han dog er sluppet nådigt fra, bl.a. på grund af internationalt pres for hans løsladelse. I dag skriver han for Palestine Pulse, Washington Post, Jerusalem Post, New York Times og driver en græsrods-radiostation i Amman, der har vundet flere priser. Kuttab er af International Press Institute i Østrig udnævnt som en af verdens 50 ‘Pressefrihedshelte’. Det er et stort privilegium at kunne tilknytte Daoud Kuttab til dette kursus.