Premiere Pro og After Effects i København

Startdato:
Udbyder:
Sted:
1300 København K
Dage:
6 dage
Pris:
18.995 kr. + moms | PU-støtte: 8.100 kr.
Evaluering af tidligere kurser fra denne udbyder
(Baseret på 77 evalueringer)
Efterår 2022

Dette Premiere Pro og After Effects kursus er for dig, der er helt ny inden for videoredigering og animation.

Kursusforløbet er på 6 dage og kombinerer to grundkurser i Premiere Pro og After Effects – markedets mest benyttede programmer inden for videoredigering og levende grafik.

Ved at blive fortrolig med begge programmer får du den fuldkomne værktøjskasse, når du skal igang med at producere video og film. Med Premiere Pro kan du producere og klippe dine færdige videoer og med After Effects kan du tilføje flotte effekter såsom tekst- og 3D-animation, der gør dine videoer og film endnu mere professionelle.

Efter dette kursus har du fået en solid praktisk forståelse for tidsbesparende arbejdsgange og alle de basale værktøjer i programmerne. Du er ligeledes i stand til at fremstille og udgive video og film til web og digitale medier.

På kurserne bliver du undervist af nogle af Danmarks bedste Adobe-certificerede instruktører med lang praktisk erfaring i produktion af video og animation.

Hovedpunkter på 3-dages Premiere Pro grundkursus:

  • Grundig gennemgang af brugerfladen i Premiere Pro
  • Oprette projekt og importere klip
  • Tilrettelæggelse, fortælleteknik og planlægning af video
  • Timeline: Opbygge og redigere klip og arbejde med de kreative effekter
  • Timing: Redigere og synkronisere
  • Farvejusteringer: Teknisk og kreativt
  • Lyd: Speak, musik og redigering
  • Eksport og deling af video

Hovedpunkter på 3-dages After Effects grundkursus:

  • Gennemgang af brugergrænsefladen
  • Import af filer og organisering af projekter
  • Introduktion til 3D-effekter
  • Animation af tekster
  • Din første animation med tekst, logo og grafik
  • Efterbehandling og farvekorrektion af videooptagelser
  • Klargøring og eksport af dine videofiler til YouTube, Facebook m.m.

 

Datoer for Premiere Pro og After Effects i København:

  • After Effects den 17., 18. & 30. august (3 dage)
  • Premiere Pro den 13., 14. & 22. september (3 dage)

Undervisere

Michael Vrede

Michael Vrede er en af Danmarks dygtigste og mest erfarne undervisere indenfor videoredigering og efterbehandling.

Michael er Adobe Certified Instructor og har siden 2012 undervist i Adobe Premiere Pro og Adobe After Effects.

Michael har stor erfaring med post-production og udfører arbejde for en lang række af bureauer i ind- og udland.

Sune Watts

Jeg har arbejdet inden for grafisk design i 20 år, og har løst opgaver for Novo, Danfoss, Advokatforeningen mm. Endvidere har jeg 20 års ongoing karriere som bladtegner med referencer fra Weekendavisen, Ekstra Bladet og Svikmøllen.

Jeg kan lide at undervise folk med meget forskellige forudsætninger, og er specielt glad for at klæde dig på til de konkrete opgaver, som du skal tilbage og løse efter kurset. Jeg holder meget af at undervise i grafisk design, illustrationer, animationer og video.

Sten Olsen

Sten er Adobe Certified Instructor og specialist i Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop og Adobe Acrobat. Han har skrevet en række bøger og artikler om grafisk design samt undervist virksomheder i over 18 år. Sten har mange års praktisk erfaring som instruktør i Århus hos bl.a. Softworld og Jensens Kurser, hvor han er underviser på en række InDesign kurser og Premiere Pro kurser.