
CrowdTangle er et kraftfuldt, gratis multiværktøj, som bruges verden over til at løfte journalisters arbejde og mediers redaktionelle flows og strategier.
Værktøjet er let at arbejde med og kan både bruges til at finde solohistorier, baggrundshistorier, unikt billedmateriale, tendenser og data til analyser.
CrowdTangle kan hente informationer fra alle de år Facebook, Instagram og Reddit har eksisteret. Og så kan det i real time vise, hvilke historier der trender og enten er virale eller på vej til at blive det. CrowdTangle kan desuden bruges til analyse af Twitter-opslag – dog ikke med lige så mange muligheder som når det er Facebook, Instagram og Reddit.
CrowdTangle er velegnet til at forberede journalistisk dækning af større begivenheder som for eksempel folketingsvalg og sportsbegivenheder eller til daglig dækning af fagområder og lokaljournalistik.
Bemærk:
Der har igennem noget tid været rygter om, at Meta, som ejer Crowdtangle, vil lukke det ned. Meta vil dog hverken af- eller bekræfte rygterne og kurset afholdes derfor som planlagt.
Men det er naturligvis et forhold, som du bør have med i dine overvejelser før du tilmelder dig.
Jeg kan dog oplyse, at jeg så sent som i september har undervist 22 kursister på et internt kursus hos et af Danmarks store medier, som vurderer, at Crowdtangle fortsat er værd at satse på.
Udbytte
På dette 1-dages kursus lærer du:
- At finde nyheder og historier ved hjælp af CrowdTangle.
- At forberede din dækning af livebegivenheder – alt fra folketingsvalg til sports- og kulturbegivenheder.
- At researche og analysere historisk i opslag fra alle de år Facebook, Instagram og Reddit har eksisteret.
- At benchmarke dit eget medie med andres.
- At opsætte alarmer, der notificerer dig, når der sker noget på dit stofområde.
- At skabe data til solide metatrends, der kan bruges til redaktionel strategi og analyse eller spændende journalistik.
Som deltager på dette kursus får du efterfølgende eksklusiv adgang til videooptagelser med gæster, der tidligere har optrådt på kurset. Det er:
- Craig Silverman, media editor på Buzzfeed, har de seneste to år brugt CrowdTangle systematisk til blandt andet at afsløre en lang række af de største fake news afsløringer i amerikansk politik.
- SVTs digitale redaktør Malin Dahlberg fortæller, hvordan SVT Opinion under den svenske valgkamp udnyttede CrowdTangle til blandt andet at levere daglige beretninger om vælgernes reaktioner på den politiske debat.
- Hannah Monderkamp, some-redaktør, på tyske Rheinische Post om at bruge CrowdTangle til lokale nyheder og dækning af valg.
- Dan Edström, udviklingsredaktør for sociale medier på Expressen, fortæller, hvordan Expressen systematisk udnytter CrowdTangle til alt fra politiske valg, til OL og kongehus. I gennemsnit finder Expressen 10-15 historier om dagen via CrowdTangle.
Du vil desuden stifte bekendtskab med inspirerende cases fra ind- og udland, hvor medier kreativt udnytter CrowdTangle til at styrke deres journalistik, workflow og strategi.
OBS: Hvis ikke dit medie allerede har licens til CrowdTangle er det en god ide at tilmelde sig i god tid, så vi er sikre på at du har fået en CrowdTangle-licens før. Crowdtangle er ejet af Facebook og er gratis for medier. Vær opmærksom på, at der findes en Chromeudvidelse, som du selv kan installere, men til kurset skal du bruge en rigtig licens.
Hvem er du?
CrowdTangle er et nyttigt værktøj for alle journalister og medieledere. Kurset henvender sig til dig, der ikke har prøvet CrowdTangle før eller som har snuset lidt til det og nu vil have systematikken på plads.
Sådan foregår kurset
Kursusdagen er et mix af oplæg, workshop og inspiration.
Underviser på kurset er Jan Birkemose, der er chefredaktør på Medietrends.dk og ekspert i digital udvikling af journalistik og medier. På Medietrends anvender Jan dagligt CrowdTangle og skriver ofte tendensanalyser på baggrund af værktøjet.
Du skal selv medbringe en bærbar computer.
Pris
Kurset koster 4.100 kroner + moms.
Hvis din arbejdsplads er medlem af Pressens Uddannelsesfond, får du 1.950 kroner i støtte.
Hvis din arbejdsplads ikke er medlem af Pressens Uddannelsesfond, kan du tilmelde dig direkte ved at maile til Medietrends
Prisen omfatter
Prisen inkluderer frokost, kaffe, vand og eftermiddagsslik.
Hvor og hvornår?
Kurset varer en dag og holdes i Soho i Kødbyen i København den 22. november 2022
I tilfælde af afbud
Du kan selvfølgelig komme i en situation, hvor du må melde afbud.
Læs mere om regler for framelding
NB! Corona: Medietrends er en bevidst og ansvarlig arrangør og afholder alle kurser i de størst mulige lokaler. Vi følger til hver en tid myndighedernes anbefalinger og restriktioner.